Kohtumised PrillapatsilKena koht Äntu järvede ääres.

Leht oli kavas juba jupp aega, vaskuss selle mõtte idanema pani ja viimase tõukeks sai kohtumine laanepüüga. Nii ta nüüd tasapisi kosub, esmalt märksõnad, siis selgitused.

Tagasi
 
 

Mügrid

  Nimi on kena, väljanägemiselt midagi hiire ja roti vahepealset (hamsterlaste sugukonnast). Elavad urus, sügisel kipuvad ka majja. Ja siis on võimalik neid ka käega katsuda - lõksust välja võttes.

Kährik

  Sügis '99. Kord õhtul küüni tagant õuele sõites lontis keegi laisk ja karvane auto laternate valguses künka poole. Pooles künkas keeras ringi ja istus jalgu puhkama. Kährik oma täies hiilguses! Veidi puhanud, veeres mäest üles ja kadunud oligi!
  Aeg-ajalt sama etendus kordus. Üle mäe läks rohul-samblal põõsaste alt ja vahelt kolm tugevat rada. Üheks otsaks mahlateoks kõlbmatute õunte hunnik, teiseks 50 m trepilt suure kuuse juurte alla kaduvad avaused. Ju ta ümber maja jalutades ka hiirtele ja mügridele paanikat tekitas.
  Üllatavalt on kährik kaitsealusena ka "punases raamatus" - nimelt Eestis kasvav seen (Sparassis crispa).

Jaaniuss

  Jaaniööl Prillapatsil on sõnajalaõie leidmine alati õnnestunud. Vaid 1999. aasta jaaniööl pidi tõsiselt vaeva nägema, tingituna juuni kuivadest ilmadest. Seltskonnale oli õie leidmine välja lubatud. Tavapärased kohad tulemust ei andnud ja siis sai väikesele, ehk kolme järve, ringile mindud. Aeg-ajalt nägime nõrka hiilgust, aga suure lootusega ligi astudes selgus, et ikka on tegu kõduneva oksa- või kännutükiga. (Paistavad paremini pimedatel augustiöödel, sest kõduhiilgus on küllaltki nõrk.)
  Lõpuks siiski paistis ka see õige sära - Sinijärve ääres pea veepiiril niiskes kaldarohus. Ja isegi kaks "õit". Üllatus oli mitmekesine. Oli neid, kel koolist kõrvu jäänud, et sõnajalg ei õitse, aga niisama kaasa kõmpisid. Laste üllatuseks oli ussi hiilgamine - et miks ja kuidas? Katsu neile selgeks teha, miks emase tagakeha alaosas helenduseelund sul pihupeal valgust kiirgab ja kui tikutoosiga koju viia, siis võibolla ei kiirgagi.

Üks tumedam, teine tiba heledam, musta siksakiga mõlemadRästikud

  Esimene tuli lauda lõunaseina kivide vahele juba juuni alul, alates kuu kolmandast nädalast olid nad kahekesi. Ja nii kuni augusti 20-ndani välja. Alul olid arad, 4-5 meetrist ligemale ei lasknud, aga harjusid ruttu ja lubasid end ka meetri pealt pildistada. Kui suurem sats võõraid neid vaadata tahtis, siis taanduti kivide vahele varem. Viie minuti pärast olid ussid päikese käes tagasi.
  Suve jooksul inimest 50 uudistas neid kindlasti, kui mitte enam. Selline oli rästikusuvi 2000 ja mälestuseks on sellest toas rästikunahk. Ei ole vägisi võetud, vaid nahavahetuse aegu nad ise kinkisid.

Näsiniin

  See omanäoline põõsas on metsas nähtav poolteist korda aastas. Kevadel on aeg, kus üleni lillakasroosades õites näsiniin tõmbab pilgu endale juba kaugelt alles igavalt raagus metsa taustal. Ja ta on tõesti kena!
  Üldises suvises roheluses märkamatuna muutub uuesti pilgupüüdjaks koos ilusate punaste marjadega.

Nugis ja nirk

Mesilased

  Juuli alul, päeval kell 5, Rakkest koju sõites pöörasime Taimiga sisse usse vaatama. Ussid olid omal kohal, aga üllatus ootas toas. Tuba oli suminat täis ja erinevalt esmamuljest ei olnud need kärbsed aknal, vaid hoopis mesilased - kõigil akendel ja igal pool. Ka pelleris ja pimedas pesuruumis käis kõva toimetamine. Kuna nende ruumide uksed olid kinni, siis tundus ainsa juurdepääsuna ventilatsioonilõõr. Joostes õue künkale, pilk korstnale ja olukord klaar. Korstna kolmest lõõrist vasaku, tubadevahelise ahjulõõri kohal oli mesilastest just-kui suitsupilv. Keskmise ehk ventilatsioonlõõri ja parema ehk köögilõõri "suits" oli tublisti hõredam. Tagasi tuppa asja terasemalt silmitsema - ja kõik klapib, "toamesilased" on tahmased ning "pesuruumi ja pelleri mesilased" ainult veidi tolmused.
  Omapärane vaatepilt koos mõnusa soundiga, aga nautimiseks aega ei ole ... Meist küll välja eriti ei tehta, aga "seltskonda" on sadade kaupa ja siibripiludest ning õhutusavadest tuleb kogu aeg lisa. (Mesinikel ei soovita edasi lugeda.) Kiire lahendusena tuli ahju. Kerge kartus, et ei hakka tõmbama, oli siiski asjatu ja ... enam neid juurde ei tulnud. Järgmistel päevadel sai ka tahmaplekid pühitud-pestud ... Mõni aeg hiljem märkasin õhtupoolses majaotsas katuse tuulekasti ja otsaseina voodri vahel mesilaste vaikset sisse-välja sebimist. Kestis kuni sügiseni. Näis, millal mesi läbi köögi lae tilkuma hakkab?

Rähn

  Künkal lõkkeplatsil paku otsas istudes on päris huvitav rähni tegevust jälgida. Vahel ka kahe. Rähn on lind, kes teeb tööd peaga, täpsemalt tugeva nokaga. Nii-et koore- ja puupuru lendab, kui just teiste omasugustega muljete vahetamiseks ei täristata.
  Vaatad binokliga ja alles siis näed, et suur ja ilus lind ei tegele nii-sama kuiva männioksa togimisega, vaid on kuusekäbi tagurpidi harudevahele pannud ja maiustab.

Haug

Vaskuss

  Maja esine ja sissesõidutee on asfalteeritud. Kord Taaviga õues maja ees märkasime, et meetrit 15 meist keegi siugleb üle tee. Künka poolt tulek ja mustasõstra põõsaste poole minek. Astusime ligi - uss pikkusega 50 sentimeetrit. Kena pruun vaskuss. Tal oli kiire ja meie vaatlemissoovist hoolimata jätkas ruttu oma teed.
  Mõni aeg hiljem leidsime, et künkale viivatest teedest järseima ääres suure kuuse juurte vahel on koht, kus vaskussil on aega küll. Seal võib teda vahetevahel päevitamas näha. Aga Entsüklopeedia kirjutab, et polegi uss, vaid hoopis jalutu sisalik!

Rebane

  Rebane maja juures end näidanud ei ole. Kevadel üks end tee peal mõne korra näitas, aga see oli paar kilomeetrit eemal. Järve taga metsas kolades on vahel ka künka nõlvas kaevatud urge näha. Künka materjaliks on rebaseliiv - see kõige peenem, puhtam, kohevam - selline kollakas-punane - just rebase värvi.
  Talvel ta ka end näitama ei kipu - aga lumi reedab palju. Vahel on näha, kuis jäljerida tiirutab metsas kõik jalgrajad läbi. Maja juures heinamaa on ka risti ja põiki igasuguseid jälgi täis ja valdavalt just rebase jälgi.
  Vaatad - seakari sirgelt üle lageda trampinud. Uurid asja ja näed, kuis hiired-mügrid on paanikas kahte lehte pagenud. Noh ja siis mõistadki, miks rebane niipalju igas suunas on sebinud - ju ta on neid pagejaid oma hammaste taha kokku korjanud. Metsaservast on veel keegi mõnikümmend meetrit lagedale tulnud. Ju oravale see etendus siis meeldis ja kui jäljerida ka metsa tagasi läheb, siis hiirte ja mügridega samasse kohta ta seekord ei sattunud.
  Ka õues tallab rebane oma jälgedega näriliste jäljed üle. Omaette lemmikuks on talle kujunenud hoovinurka istutatud väike kadakas. Seda käib lausa iga päev nuusutamas ... ja mitte ainult, sest külmaga ripub kadaka oksal väike jäätunud purikas - selline punakas-kollane, just rebase värvi.

Kull

  Vaatasid ja aeg-ajalt nägid, et kull istus tee ääres telefoni- või elektriposti otsas ja jälgis heinamaal toimuvat - lagedal näeb ju palju. Autod sõitsid, ka juhid vaatasid. Kull istus. Vaatas ja vaatas, kuni välja valis ... ja ära sõi. Aastal 1999 läks elektriliin maa alla ja postid kadusid. Suvel 2000 kadus telefoniliin koos postidega. Autoaknast jõuad märgata - pole posti, pole kulli ...
  Kull aga vaatab ja vaatab, kuni välja valib ... Ta on seda kogu aeg teinud, ammuks need postid tulid. Aga tema vaatamiseks-nägemiseks peab nüüd tunduvalt tähelepanelikum olema. Kullipilku pole vaja, piisab inimese omast.

Saarmas

Maatähtva ämmatoss, kah uuele ringile läinud!

  Harilikku murumuna või ämmatossu on suviti kõik näinud. Kui ta on valmis, siis vajuta ja tossabki. Soojal sügisel kipuvad metsas vahel kevadlilled uuesti õitsema. Ja siis vaatad ja imestad, et näe kus va ämmatoss, kah uuele ringile läinud! Keskel vana tossav muna ja all ümber uus värskem viljakeha ja teine kõrval, ümber tossu värske osa tähe kujuliselt lõhki läinud. Ime, mis ime!
  Aga tegelikult on see hoopis maatäht. Ja ei mingit imet, ühed puguseened kandseente hõimkonnast mõlemad.

Orav

  Käbikuningas, ka seene-, pähkli- ja munakuningas. See viimane on päris ohtlik tiitel. Väike lind munavargale vastu ei saa. Aga hädakisa on kõigile üheselt mõistetav (omamoodi SOS või MAYDAY) ja suuremad tormavad appi. Ja siis on orav kevadiselt raagus lehtpuus-põõsas tõelises hädas. Päästab vaid kuuse- või männivõra.
  Käbikuningas kolab ka maapinnal, aga sinuga kohtudes ronib puu otsa, et saaks ülevalt alla vaadata. Olen neid ikka aeg-ajalt näinud. Nad pole mind vääriliseks suhtluspartneriks pidanud - lihtsalt vaatavad korraks ja toimetavad vaikselt omi toimetamisi edasi. Ja kui ma olin juba 40-seks saanud, siis ühel kevadpäeval .... tuli üks orav mind sõimama! Pea alaspidi mööda puud allapoole, karv turris ja muud-kui "tsuk-tsuk, tsuk-tsuk" (nagu vene multifilmis). Mõtlesin, et üsna uljas elukas ja viskasin käbiga. Läks teisele poole puud ja lärmas puu tagant piiludes edasi. Liikusin vaikselt eemale, tuli mööda puid järgi ja sõim jätkus. Püüdsin hästi alandlik olla ja ta jahtuski maha. Vaatasin, et päris rahulik teine ja hakkab juba ära minema. Ütlesin siis talle ka "tsuk-tsuk". Paugupealt läks karv turri ja silm punni ja sain veel!
  Olen hiljemgi mõnele rahulikult toimetavale oravale "tsuk-tsuk" ütelnud ja tulemus on sama - karv ja silm reageerivad momentaalselt ja tihti öeldakse ka midagi. Aga tüdineb ruttu, üle viie korra sama trikiga teda ei ärrita. Kui kohtute, proovige ka - kui julgete!

Rukkirääk

  Üks väga lärmakas lind ja öörahust ei hooli üldse. Korrale kutsuda ka ei lase - hakkab sinuga hoopis mängima. Mida pikem rohi, seda lähemale laseb, jääb aga ikka peitu. Poisid on püüdnud teda ka sisse Lendan ainult siis, kui teisiti ei saapiirata. Rääksub julgelt, kuni ring on üsna kokku tõmmatud, siis peale mõningast vaikust alustab 5 m kaugusel piirajatest uuesti. Päästab muruniiduk - kui niidad aknaaluse puhtaks, siis vähemalt sinna rääksuma ei tule.
  Ühel jaaniööl (jaanihommikul) otsustasime teda suure seltskonnaga vaadata. Jõuk rivistus vaikselt teeservale ja siis me rääguga pikkamööda neile lähenesime, tema lärmates ees ja mina vaikides mõni samm maas. Kui teetammini jäi veel 3-4 sammu ja ta vaikis, sai äkilise liigutusega ta lendu ehmatatud. Polegi nii suur lind, kui kisa seda eeldaks.
  Nii-et ladinakeelne nimi Crex crex ja iseloomustus - hakist väiksem (ei mõelda rukkihakki) peidulise eluviisiga rääksuv lind - on igati täpne.

Vähk

Sisalikud

  Suvel kena ilmaga näeb sisalikke tihti. Metsas, järve ääres, õuel, künka nõlval, lauda seina ääres, peal ja sees. Parimaks elamuseks uue põlvkonnaga kohtumised - siis on neid väikesel alal vahest ka kümneid. Peened ja kerged - kõõluvad ja liiguvad taimelehtedel ilma neid maha vajutamata.

Sinikaelad

Koprad

  Valgjärves alates 1997. suvest, Sinijärve jõudsid 1998 suvel ja tänaseks on praktiliselt kõik lehtpuud kalda läheduses maha langetatud ning võrad ära järatud. Parimaks elamuseks - tsumakas või paar vaiksel suveõhtul. Tekkib ainult siis, kui õnnestub vaikselt järve äärde minna. Mida vaiksemalt, seda parem ja seda tugevam on hoiatuslöök sabaga vastu vett. Metsa kaja ja vee lainetus on lisaboonuseks.

Laanepüü

  14. november 2000. a. kell 1 päeval istus (tegelikult liikus pikki oksi) isane laanepüü suure toa akna all õunapuul ja sõi. Ja poseeris nii enam-kui pool tundi. Ka üks rasvatihane oli samal puul ja tundus just püü tegemistest huvitatud olema. Tibutas peent vihma, temp. 5 C.

Faasan

  Laanepüült läks mõtte ka sellele kanalisele ja Prillapatsil nähtud linnule! Äntu mõisal olid faasanid järvede äärses metsas jahilinnuna ja Prillapatsi talu viis neile talve üleelamiseks lisatoitu. Viimase laskmise kohta olen kuulnud erinevaid variante - eelmise sajandi (1900- jne.) 20-ndad, 30-ndad ja 50-ndad aastad.
  Järvamaal (Karinul või Metsa mõisas?) olevat faasanid iseseisvalt talvitunud. Veidi tinglikult, sest metsa oli külvatud-istutatud palju viirpuid ja neil jäävad viljad talveks külge ... ning faasanid sõid ... ja külvasid edasi. Peaks ka natuke viirpuid istutama. Keegi võiks paljundamise kohta kogemusi-infot jagada!

Nahkhiir


Karu

  Veebruarisula aegu (7.-8. veebr. 2001.) tatsas karu üle tee metsas. Tatsas me metsatükis risti ja põiki ning tegi omi karutempe.
  Sai valmis kena miniatuurse ekskremendi-skulptuuriga. Veel kraapis kohevat sammalt. Kas korjas omale pesamaterjali või pani hiirepesa nahka - ei tea. Kevadel selgub tõde, aga arvatavasti on ka üks kuklasepesa maapealt kadunud. Ühes kohas otsustas ronida 5 meetrit mööda kuuske. Kuusekoor on ära nühitud, oksad alla tulles murtud-muljutud ja koort paaris kohas ka korralikult näritud.
  Lume sulades kaovad käpajäljed. Suvel kasvab uus sammal. Kuklastega on ka ehk kõik korras. Aja möödudes on järatud koorest puul vaid tugevad armid. Ja arvata on, et kui metsapatoloog neid näeb, siis karu küll süüdi ei jää ning asi pannakse kirja hoopis põdrakahjustusena.


  Kes selle lehe lõpuni luges, sellele ütleks vaid üht - inimene, mine metsa! Võimalikult väikese seltskonnaga, parima variandina üksi. Sest piisavalt vagaselt liikudes mõistad ruttu - üksi metsas olles ei ole sa kunagi üksi!
Prillapatsile
Perelehele

Tagasi

Leht on tegemisel ja iga kommentaar on teretulnud. Eriti oodatud on teated märgatud trükivigadest.  tonu Saada mail estpak.ee

Tel. 050 50 238


Koostatud 14. november 2000, viimati muudetud 11. veebruar 2001, tonu@estpak.ee